April 17, 2021

César 2008: "La Môme" og "En hemmelig" favoritter

Med elleve nomineringer hver, The Kid fra Oliver Dahan og En hemmelighed af Claude Miller forlade favoritter til den næste ceremoni Cæsar som finder sted den 22. februar.

The Diving Bell og Butterfly Julian Schnabel får syv citater foran Persepolis Marjane Satrapi og Vincent Paronnaud (seks) og Seed og Mullet af Abdellatif Kechiche (fem).

De fem spillefilm vil konkurrere om Cæsar af den bedste film fra 2007. The Kid og En hemmelighed vil konkurrere otte gange især i kategorierne bedste skuespillerinde (Marion Cotillard / Cécile de France) og bedste direktør (Oliver Dahan / Claude Miller).

En hemmelighed har formået at blive navngivet to gange i kategorien bedste skuespillerinde i en støttende rolle takket være Ludivine Sagnier og Julie Depardieu. Fødsel af blæksprutter Céline Sciamma opnåede samme præstation, men i den bedste kvindelige håbskategori for Louise Blachère og Adèle Haenel. Funktionsfilmen er også i gang for Cæsar af den bedste første film.

udover Marion Cotillard og Cécile de France, Marina Fois, Isabelle Carré og Catherine Frot vil forsøge at lykkes med Marina Hands for statuen af ​​den bedste skuespillerinde. I den bedste skuespillerkategori er Mathieu Amalric, Michel Blanc, Jean-Pierre Darroussin, Vincent Lindon og Jean-Pierre Marielle i gang med at tilføje deres navn til kortene efter François Cluzet.

Olivier Dahan og Claude Miller vil møde Abdellatif Kechiche, Julian Schnabel og André Téchiné for at vinde Cæsar af den bedste direktør.

den Cæsar af den bedste udenlandske film vil blive spillet mellem 4 måneder, 3 uger, 2 dage fra Cristian Mungiu (Rumænien), På den anden side fra Fatih Akin (Tyskland), Natten er vores fra James Gray (USA), Skyggens løfter af David Cronenberg (USA) og Andres liv af Florian Henckel von Donnersmarck (Tyskland).

Laurent Charbonnier, Barbet Schroeder, Christian Rouaud, Gilles de Maistre og Nicolas Philibert konkurrerer om Cæsar af den bedste dokumentar.

Bemærk udnævnelsen af Mozart tasker Philippe Pollet-Villard for Cæsar af den bedste kortfilm. Filmen blev også udvalgt til 2008 Oscars, som finder sted den 24. februar.

Den 33. ceremoni Cæsar vil blive afholdt fredag ​​den 22. februar på Théâtre du Châtelet i Paris. Aftenen begynder kl. 21 under formanden for skuespilleren Jean Rochefort. Skuespiller-direktør Antoine de Caune vil lykkes Valérie Lemercier som ceremoniemester. Arrangementet bliver udsendt live på Canal +.

Komplet liste over nominerede:

Bedste franske film
The Kid fra Olivier Dahan
Seed og Mullet af Abdellatif Kechiche
Persepolis af Marjane Satrapi og Vincent Paronnaud
The Diving Bell og Butterfly af Julian Schnabel
En hemmelighed fra Claude Miller

Bedste skuespillerinde
Isabelle Carré i Anna M
Marion Cotillard i The Kid
Cécile de France i En hemmelighed
Marina Fois i Darling
Catherine Frot in Odette Toulemonde

Bedste skuespiller
Mathieu Amalric in The Diving Bell og Butterfly
Michel Blanc i vidner
Jean-Pierre Darroussin i Dialog med min gartner
Vincent Lindon i Dem, der bliver
Jean-Pierre Marielle i Skal danse!

Bedste direktør
Olivier Dahan for The Kid
Abdellatif Kechiche for Seed og Mullet
Claude Miller for En hemmelighed
Julian Schnabel for The Diving Bell og Butterfly
André Téchiné for vidner

Bedste støttende skuespiller
Julie Depardieu i En hemmelighed
Noémie Lvovsky i skuespillerinder
Bubble Ogier i Skal danse!
Ludivine Sagnier in En hemmelighed
Sylvie Testud i The Kid

Bedste støttende skuespiller
Sami Bouajila i vidner
Pascal Greggory i The Kid
Michael Lonsdale i Det menneskelige spørgsmål
Fabrice Luchini i Molière
Laurent Store i Sammen er det alt sammen

Bedste kvindelige håb
Louise Blachère i Fødsel af blæksprutter
Audrey Dana i Romersk station
Adèle Haenel i Fødsel af blæksprutter
Hafsia Herzi i Seed og Mullet
Clotilde Hesme i Sange af kærlighed

Bedste mandlige udsigter
Nicolas Cazalé i Købmandens søn
Grégoire Leprince-Ringuet i Sange af kærlighed
Johan Libéreau i vidner
Jocelyn Quivrin i 99 F
Laurent Store i Sammen er det alt sammen

Bedste første film
Dem, der bliver instrueret af Anne le Ny
Og hvem er du på? instrueret af Lola Doillon
Fødsel af blæksprutter instrueret af Céline Sciamma
Persepolis regisseret af Marjane Satrapi og Vincent Paronnaud
Alt er tilgivet instrueret af Mia Hansen-Love

Bedste originale manuskript
Olivier Dahan for The Kid
Julie Delpy for 2 dage i Paris
Abdellatif Kechiche for Seed og Mullet
Anne Ny for Dem, der bliver
Laurent Tirard & Grégoire Vintner for Molière

Bedste tilpasning
Claude Berri for Sammen er det alt sammen
Christine Carrière for Darling
Ronald Harwood til The Diving Bell og Butterfly
Claude Miller & Nathalie Carter for En hemmelighed
Marjane Satrapi & Vincent Paronnaud for Persepolis

Bedste musik skrevet til en film
Alex Beaupain for Sange af kærlighed
Olivier Bernet for Persepolis
Alexandre Desplat for den intime fjende
Zbigniew Preisner for En hemmelighed
Archie Shepp for Skal danse!

Bedste lyd
Antoine Deflandre, Germain Boulay & Eric Tisserand for Den intime fjende
Guillaume Le Braz, Valerie Deloof, Agnès Ravez og Thierry Delor for Sange af kærlighed
Thierry Lebon, Eric Chevallier, Samy Bardet for Persepolis
Jean-Paul Mugel, Francis Wargnier og Dominique Gaborieau for The Diving Bell og Butterfly
Laurent Zeilig, Pascal Villard og Jean-Paul Hurier for The Kid

Bedste fotografering
Yves Angelo for Den anden vejrtrækning
Gerard de Battista for En hemmelighed
Giovanni Fiore Coltellacci for Den intime fjende
Janusz Kaminski for The Diving Bell og Butterfly
Tetsuo Nagata for The Kid

Bedste dekorationer
Françoise Dupertuis for Molière
Thierry Flamand (ADC) for Den anden vejrtrækning
Jean-Pierre Kohut Svelko for En hemmelighed
Christian Marti for Jacquou den crunchy
Olivier Raoux for The Kid

Bedste kostumer
Marit Allen for The Kid
Jacqueline Bouchard for En hemmelighed
Corinne Jorry for Den anden vejrtrækning
Pierre-Jean Larroque til Molière
Jean-Daniel Vuillermoz for Jacquou den crunchy

Bedste redigering
Ghalya Lacroix & Camille Toubkis til Seed og Mullet
Véronique Lange for En hemmelighed
Richard Marizy, Yves Beloniak for The Kid
Stéphane Roche for Persepolis
Juliette Welfling for The Diving Bell og Butterfly

Bedste kortfilm
Deweneti instrueret af Dyana Gaye
Mozart lommetyverne instrueret af Philippe Pollet-Villard
Første tur instrueret af Grégoire Sivan
Promenaden instrueret af Marina de Van
Rachel instrueret af Frédéric Mermoud

Bedste udenlandske film
4 måneder, 3 uger og 2 dage instrueret af Christian Mungiu
På den anden side instrueret af Fatih Akin
Natten er vores instrueret af James Gray
Skyggens løfter instrueret af David Cronenberg
Andres liv regisseret af Florian Henckel von Donnersmarck

Bedste dokumentarfilm
Dyr i kærlighed instrueret af Laurent Charbonnier
Advokat for terror rettet af Barbet Schroeder
Lip'en, fantasien i magten instrueret af Christian Rouaud
Det første skrig regisseret af Gilles de Maistre
Tilbage til Normandiet instrueret af Nicolas Philibert

Hjemmeside: www.lescesarducinema.com



SAISON 2 Épisode 3 (Sous-titré) - Meilleures Espoirs S2E3 (April 2021)